The Deepcool Gamer Storm Earlkase RGB V2 includes an expandable RGB lighting,system with RGB V-Shaped strip at front, 120mm RGB Fan at rear and 2 extra RGB headers. A tempered glass panel allows you to show off every component of your build with crisp clarity and support for up to a 280mm radiator at the top or a 360mm or 280mm radiator at the front means you can build a high performance gaming rig that features the best cooling.
Deepcool Earlkase V2 ATX Case
Original price was: $105.00.$89.00Current price is: $89.00.
Out of stock
Additional information
Other
| Form Factor | ATX |
|---|---|
| Front USB 2 Ports | 1 |
| Case Included Fans | |
| Case AIO Support | 240, 280 |
| Case Size | ATX |
| 2.5" Drive Bays | 4 |
| 3.5" Drive Bays | 2 |
| 5.25" Drive Bays | 0 |
| Front USB C Ports | 0 |
| Expansion Slots | 7 |
| Max Cooler Height | 165 |
| Front USB 3 Ports | 1 |
| Case Features | Solid Front |
| Front Panel Audio | Seperate |
| RGB Lighting | Strip |
| Recommended AIO | 240, 280 |
| Case Side Panel | Tempered Glass Side Panel |
| Case Colour | Black |
| CPU Cooler Support | 120mm Air Cooler, 140mm Air Cooler, 240mm Liquid Cooler, 280mm Liquid Cooler |
| Max GPU Length | 340 |
| Fans | 4 |
| AIO Size | |
| Case Integrated AIO | No |
| Case PSU Size | ATX |
| Weight | 21.75 kg |
| Dimensions | 56.5 × 27 × 57 cm |
