The Cooler Master MasterBox K500 ARGB Mid Tower features an edge-to-edge tempered glass side panel, support for a total of 6 fans, support for graphics cards up to 400mm, a full length PSU shroud and extensive water-cooling support.
Cooler Master MasterBox K500 ARGB ATX Case
$95.00
Out of stock
Additional information
Other
| Form Factor | ATX |
|---|---|
| Front USB 2 Ports | 0 |
| Case AIO Support | 240, 280 |
| Case Size | ATX |
| 2.5" Drive Bays | 1 |
| 3.5" Drive Bays | 2 |
| 5.25" Drive Bays | 0 |
| Front USB C Ports | 0 |
| Expansion Slots | 7 |
| Max Cooler Height | 163 |
| Front USB 3 Ports | 2 |
| Case Features | Airflow |
| Front Panel Audio | Seperate |
| RGB Lighting | Fans, Strip |
| Recommended AIO | 240, 280 |
| Case Side Panel | Tempered Glass Side Panel |
| Case Colour | Black |
| CPU Cooler Support | 120mm Air Cooler, 240mm Liquid Cooler, 280mm Liquid Cooler |
| Max GPU Length | 400 |
| Fans | |
| AIO Size | |
| Case Integrated AIO | No |
| Case PSU Size | ATX |
| Weight | 21.25 kg |
| Dimensions | 54.5 × 28 × 55.5 cm |
